У Європі 18 століття козаків прирівнювали до лицарів Мальтійського Ордену

01/10/2023

Пошуки в архівах привели до надзвичайно цікавого відкриття про козаків – у 1771-1774 рр. козаків у Європі порівнювали з лицарями Мальтійського ордену.

і
«Привітання степу», Юзеф Брандт
«Привітання степу», Юзеф Брандт

Уявлення про них того часу сміливіші за всі сучасні. Це черговий раз доводить, що українці досі не оцінили належним чином лицарський Козацький стан та що ми, на жаль, не надаємо йому заслуженого значення, як це роблять для своїх лицарів у Європі:

Запорожців і донині порівнюють з Мальтійськими лицарями, але ж, я сподіваюсь, що в подальшому їх буде визнано вище від цих паньків тому, що Запорожці дбають самі про своє утримання, не буваючи нікому в тягар, тоді як лицарі без сорому живуть вже довший час, нічого не роблячи, й нічого не зробивши для добробуту якоїсь держави. Вони померли б з голоду, якби князі не залишили їм командування, яке орден придбав зовсім для інших потреб, ніж добре годувати комендантів й існувати для їхнього персонального задоволення. Запорожці спираються тільки на свою вдачу, бувають завше добре озброєні. Їхні міста мають тільки поганенькі фортеці, і, не дивлячись на це, турки не мають над ними успіхів.

Юлія Микитенко

Юлія Микитенко

28 років
Cтарша лейтенантка ЗСУ, командир взводу.

На момент запису тримає оборону на Сіверському напрямку

00:00

Хочу зачитати для вас цитату зі статті, яка свідчить про те, що в Європі 18 століття козаків прирівнювали до лицарів Мальтійського ордену. Ба більше, за цими свідченнями, козаки перевершували лицарів у багатьох речах. Послухайте самі, що написано в журналі 1771 року, який видавався істориком Бюшінгом Антоном Фрідріхом:

Запорожців і донині порівнюють з Мальтійськими лицарями, але ж, я сподіваюсь, що в подальшому їх буде визнано вище від цих паньків тому, що Запорожці дбають самі про своє утримання, не буваючи нікому в тягар, тоді як лицарі без сорому живуть вже довший час, нічого не роблячи, й нічого не зробивши для добробуту якоїсь держави. Вони померли б з голоду, якби князі не залишили їм командування, яке орден придбав зовсім для інших потреб, ніж добре годувати комендантів й існувати для їхнього персонального задоволення. Запорожці спираються тільки на свою вдачу, бувають завше добре озброєні. Їхні міста мають тільки поганенькі фортеці, і, не дивлячись на це, турки не мають над ними успіхів

Читайте повну версію матеріалу на сайті Histogram Ігоря Полуектова та відкривайте для себе іншу історію України – славетну, переможну і вагому на світовій арені. Саме таку, яку й ми творимо зараз.

 

А я від себе наостанок додам: українці завжди ставили найвищою цінністю свободу та державність. І як би не було важко, виборювали їх, долаючи усіх ворогів на цьому шляху. Переможемо й тепер! Слава Україні!

і

Папа Франциск позує з Великим магістром Суверенного Мальтійського ордену Фра Метью Фестінгом та делегатами (Reuters)

Запорожці б’ють турків без жодної обіцянки це робити, а мальтійські лицарі, що згідно з їхнім уставом, тільки й повинні б цим займатись, тільки дивуються на те, що повинні б самі робити. Треба сподіватись, що дадуть таки цим хоробрим козакам лицарство, хрести або інші відзнаки, на котрі нині всі так щедрі

Це цитати зі 155-тої сторінки 16-го тому «Magazin für die neue Historie und Geographie» (Журнал нової історії та географії, всього налічує 23 томи). Він містить матеріали про населення, державний устрій, зовнішню і внутрішню політику європейських країн. Цей історико-географічний журнал написаний переважно німецькою мовою. З 1767 року видавався в Гамбурзі, а в 1772-1788 в Галле. Автор – географ, історик, статистик, бібліограф, педагог та видавець Бюшінг Антон Фрідріх (1724, Штадтхаген – 1793, Берлін).

і

Фрагмент 16-го тому «Magazin für die neue Historie und Geographie»

і

Фрагмент 16-го тому «Magazin für die neue Historie und Geographie»

Підписатись

Підпишіться на розсилку, щоб першими отримувати новини проєкту
та найсвіжіші відкриття Ігоря Полуектова з історії України